Slovenky prehrali s Tureckom 48:66, do 2. fázy ME idú z 3. miesta

17.06.2013 Celý región

Vannes 17. júna (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky neuspeli v záverečnom vystúpení v A-skupine na ME vo francúzskom Vannes. Zverenky trénera Ivana Vojtka podľahli favorizovanému Turecku 48:66. Napriek prehre s úradujúcimi vicemajsterkami starého kontinentu postúpili z tretieho miesta do druhej fázy šampionátu, v ktorej ich čakajú tri zápasy v Lille. V tom úvodnom nastúpia vo štvrtok 20. júna o 16.30 proti víťazovi B-skupiny.

Úvodná štvrtina bola plná nepresností na oboch stranách. Slovenky strácali priveľa lôpt, no Turkyne sa trápili strelecky a tak na ukazovateli svietil nerozhodný stav 12:12. V druhej desaťminútovke však hráčky z krajiny polmesiaca zagresívnili obranu, pod košom začali úradovať Caglarová s naturalizovanou Američankou Hollingsworthovou a v 15. minúte už viedli 19:12. Slovenky často strieľali z nepripravených pozícií, na rozdiel od nedeľňajšieho duelu s Ukrajinou sa nedokázali presadiť ani na pivote a do kabín odchádzali s dvanásťbodovým mankom 20:32. Po zmene strán priniesla oživenie Kmeťová, no zbytočnými chybami sa slovenský tím pripravil o možnosť dotiahnuť sa na súpera. Po trojkách Palazogluovej vyhrávali Turkyne už o 17 bodov a zápas s prehľadom dotiahli do úspešného konca. Do Lille si berú dve víťazstvá, Slovenky naopak dve prehry.

A-skupina - 3. kolo:
Turecko - SLOVENSKO 66:48 (32:20)
Zostavy a body: Hollingworthová a Caglarová po 10, Tuncluerová 6, Vardarliová 5, Iveginová 4 (Palazogluová 12, Yilmazová 11, Albenová 4, Canitezová a Dalgalarová 2, Günayová 0, Ciraková 0) - Jurčenková 10, Kupčíková a Vyňuchalová 7, Baburová a Sujová 4 (Kmeťová 7, Tetemondová 5, Lukačovičová 4, Brezániová 0, Kubatová 0, Krč-Turbová 0),
fauly: 16:17,
TH: 12/7 - 7/5,
trojky: 3:1,
500 divákov

.

Ivan Vojtko, tréner SR: "Náš postup do druhej fázy ME trochu skalil dnešný výkon v zápase s Tureckom. Hráčky dlho čakali na výsledok duelu medzi Čiernou Horou a Ukrajinou. Mysleli sme si, že po prehre Ukrajiniek pôjdu do zápasu uvoľnené, no opak bol pravdou. Hrali sme nepochopiteľne zle v útoku, nedarilo sa ani jednej hráčke. Ak by nám vychádzala streľba, v pohode sme mohli dať aj 60 bodov. Obrana bola dobrá, dostať za polčas 32 bodov z vicemajsterkami Európy nie je zlé vysvedčenie. Turkyne hrajú zatiaľ na šampionáte najlepší basketbal a patria k horúcim kandidátom na medaily. My sa musíme rýchlo otriasť z tejto prehry a v Lille nadviazať na kvalitné výkony z úvodných dvoch zápasov. Určite nepredáme kožu lacno."